Skip to content

34-36 Monmouth St

Red Bank Boro, NJ

Built 1917
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Feb 6, 1998

Property Information

Block31
Lot24
QualifierC0001
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class---
DescriptionAMBOY BANK
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$505,800
37%
Improvement Value:$860,200
63%
Total Assessment$1,366,000

Sale
$525,000
DeedBook 5693, Page 435

Property Built

Built

Year Built: 1917