Skip to content

27 West StRed Bank, NJ 07701

Industrial

Last Sale Price
$1,035,000
Last Sale Date
Jan 14, 1999

Property Information

Block33
Lot1.02
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class---
DescriptionB2 OLD L 1.1/21
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage10,225
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$839,500
33%
Improvement Value:$1,691,400
67%
Total Assessment$2,530,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$47,045+0.7%
2024$46,699-0.5%
2023$46,942-0.9%
2022$47,383+4.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,035,000

From:

To:

DeedBook 5789, Page 206Recorded1/26/1999