Skip to content

Burrows PlRed Bank, NJ 07701

Last Sale Date
Apr 28, 1994

Property Information

Block35
Lot4.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page06

Building Details

Building Class---
DescriptionPARKING AREA
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,200
91%
Improvement Value:$2,700
9%
Total Assessment$29,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$589-0.9%
2024$595-2.8%
2023$612-1.6%
2022$621+3.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5355, Page 918