Skip to content

60 Locust AveRed Bank, NJ 07701

Built 1907

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 11, 2018

Property Information

Block39
Lot5.02
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page06

Building Details

Building Class19
DescriptionF2 G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,162
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$574,400
40%
Improvement Value:$862,300
60%
Total Assessment$1,436,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,324+0.3%
2024$25,237+0.5%
2023$25,122+3.7%
2022$24,233+4.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1907