Skip to content

42 Locust AveRed Bank, NJ 07701

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 24, 2021

Property Information

Block39
Lot8.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page06

Building Details

Building Class18
DescriptionF2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,222
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,300
45%
Improvement Value:$198,900
55%
Total Assessment$364,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,986+2.6%
2024$5,832+3.3%
2023$5,646+4.0%
2022$5,428+6.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 5399, Page 451

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 5334, Page 230

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 4551, Page 857

Property Built

Built

Year Built: 1930