Skip to content

187 Riverside Ave(Block 4.01 Lot 1)Red Bank, NJ 07701

Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1,800,000
Last Sale Date
Oct 21, 2025

Property Information

Block4.01
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page01

Building Details

Building Class---
Description1M
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,349,000
95%
Improvement Value:$74,800
5%
Total Assessment$1,423,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,408-0.7%
2024$20,543+3.9%
2023$19,773-20.3%
2022$24,800+3.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,800,000
DeedBook 9766, Page 4961Recorded11/19/2025

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 4925, Page 490