Skip to content

22 Drummond PlRed Bank, NJ 07701

Built 1912

Last Sale Price
$621,000
Last Sale Date
Mar 9, 2020

Property Information

Block45
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
DescriptionF2 G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,655
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$333,400
39%
Improvement Value:$522,500
61%
Total Assessment$855,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,405+10.1%
2024$13,989+2.6%
2023$13,637+15.4%
2022$11,814+9.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$621,000

From:

To:

Sq Ft2,655DeedBook 9410, Page 2771Recorded4/27/2020

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft3,441DeedBook 9053, Page 8821Recorded1/29/2014

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft2,412DeedBook 8103, Page 9197Recorded5/1/2002

Property Built

Built

Year Built: 1912