Skip to content

87 Linden PlRed Bank, NJ 07701

Built 1942

Last Sale Price
$399,999
Last Sale Date
Jan 31, 2022

Property Information

Block48
Lot21
QualifierC0001
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class37
DescriptionTOWNHOUSE
Dwellings1
ZoningR-B2
Sq Footage1,186
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$207,000
55%
Improvement Value:$169,400
45%
Total Assessment$376,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,588+0.2%
2024$7,573-0.7%
2023$7,630+2.7%
2022$7,429+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$399,999

From:

To:

Sq Ft1,186DeedBook 9578, Page 5643Recorded2/14/2022

Property Sale

Sale
$318,000

From:

To:

Sq Ft1,186DeedBook 9195, Page 552Recorded10/28/2016

Property Sale

Sale
$293,000

From:

To:

Sq Ft1,186DeedBook 9060, Page 900Recorded3/27/2014

Property Sale

Sale
$297,500
DeedBook 8902, Page 6774

Property Built

Built

Year Built: 1942