Skip to content

53 Linden PlRed Bank, NJ 07701

Built 1910

Last Sale Price
$207,000
Last Sale Date
Oct 13, 2015

Property Information

Block48
Lot30.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class17
DescriptionF1 1/2 G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage864
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$316,000
75%
Improvement Value:$105,300
25%
Total Assessment$421,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,931-0.4%
2024$6,958+6.8%
2023$6,516+6.2%
2022$6,137+3.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$207,000

From:

To:

Sq Ft864DeedBook 9139, Page 5335Recorded11/9/2015

Property Sale

Sale
$35,000

From:

To:

DeedBook 5559, Page 643NU CodeFamily (1)Recorded12/23/1996

Property Built

Built

Year Built: 1910