Skip to content

77 Broad StRed Bank, NJ 07701

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 24, 2000

Property Information

Block48
Lot41.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class---
DescriptionMERRILL LYNCH
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,040,000
26%
Improvement Value:$8,673,600
74%
Total Assessment$11,713,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$216,597+3.8%
2024$208,680-0.7%
2023$210,242-0.8%
2022$212,027+4.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 5075, Page 145

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 5075, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1920