Skip to content

32 Wallace StRed Bank, NJ 07701

Built 1907

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 1, 2025

Property Information

Block48
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,974
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$494,600
71%
Improvement Value:$202,100
29%
Total Assessment$696,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,412-0.4%
2024$12,456-5.0%
2023$13,112+0.9%
2022$12,996+3.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1907