Skip to content

44 Linden PlRed Bank, NJ 07701

Built 1904

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Oct 21, 2020

Property Information

Block49
Lot2.02
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class18
DescriptionF2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,548
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$335,400
55%
Improvement Value:$279,700
45%
Total Assessment$615,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,408-3.6%
2024$10,793+7.1%
2023$10,078+17.0%
2022$8,613+4.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,548DeedBook 9458, Page 372Recorded11/17/2020

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,548DeedBook 8959, Page 5547Recorded7/16/2012

Property Sale

Sale
$105,000

From:

To:

DeedBook 5568, Page 73Recorded1/15/1997

Property Sale

Sale
$92,500
DeedBook 4688, Page 458

Property Built

Built

Year Built: 1904