Skip to content

159 Spring StRed Bank, NJ 07701

Built 1927

Last Sale Price
$382,500
Last Sale Date
Jan 5, 2012

Property Information

Block52.03
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page07

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,648
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$396,100
61%
Improvement Value:$257,400
39%
Total Assessment$653,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,017+4.1%
2024$10,579+5.6%
2023$10,020+2.8%
2022$9,745+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$382,500

From:

To:

Sq Ft1,648DeedBook 8927, Page 7051Recorded1/17/2012

Property Sale

Sale
$454,000

From:

To:

Sq Ft1,648DeedBook 8837, Page 5259Recorded6/24/2010

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft1,648DeedBook 8496, Page 6543Recorded9/20/2005

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 4587, Page 285

Property Built

Built

Year Built: 1927