Skip to content

284 Harding RdRed Bank, NJ 07701

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 15, 2022

Property Information

Block52.05
Lot14
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page07

Building Details

Building Class17
DescriptionF1 1/2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,382
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$411,400
49%
Improvement Value:$421,100
51%
Total Assessment$832,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,118+0.4%
2024$14,067+3.3%
2023$13,614+3.5%
2022$13,148+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

DeedBook 5679, Page 600NU CodeFamily (1)Recorded1/8/1998

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4554, Page 774

Property Built

Built

Year Built: 1957