Skip to content

64 Hilltop TerraceRed Bank, NJ 07701

Built 1947

Last Sale Price
$729,000
Last Sale Date
Dec 17, 2021

Property Information

Block52.05
Lot19
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page08

Building Details

Building Class17
DescriptionF1 G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,330
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$438,700
55%
Improvement Value:$353,400
45%
Total Assessment$792,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,319-2.8%
2024$13,698+3.9%
2023$13,187+3.1%
2022$12,787+4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$729,000

From:

To:

Sq Ft2,330DeedBook 9567, Page 7182Recorded12/23/2021

Property Sale

Sale
$278,000

From:

To:

DeedBook 5638, Page 729Recorded8/18/1997

Property Built

Built

Year Built: 1947