Skip to content

300 Harding Rd.Red Bank, NJ 07701

Built 1947

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Aug 1, 2022

Property Information

Block52.05
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-F-R-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,567
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$439,600
57%
Improvement Value:$334,600
43%
Total Assessment$774,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,173+5.9%
2024$11,497+5.2%
2023$10,928+2.2%
2022$10,692+4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000

From:

To:

Sq Ft1,567DeedBook 9609, Page 516NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/9/2022

Property Built

Built

Year Built: 1947