Skip to content

56 William StRed Bank, NJ 07701

Built 1925

Last Sale Price
$825,000
Last Sale Date
May 8, 2023

Property Information

Block52
Lot21.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page07

Building Details

Building Class18
DescriptionF2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,296
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$395,400
44%
Improvement Value:$493,800
56%
Total Assessment$889,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,664+29.4%
2024$12,102+4.6%
2023$11,574+3.5%
2022$11,185+4.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$825,000

From:

To:

Sq Ft2,296DeedBook 9644, Page 7119Recorded5/15/2023

Property Sale

Sale
$549,000

From:

To:

Sq Ft2,717DeedBook 8504, Page 7769Recorded10/22/2005

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft2,717DeedBook 8354, Page 6672Recorded4/23/2004

Property Sale

Sale
$144,500
DeedBook 5314, Page 977

Property Sale

Sale
$172,500
DeedBook 4698, Page 451

Property Built

Built

Year Built: 1925