Skip to content

18 Marion St.Red Bank, NJ 07701

Built 1901

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Dec 10, 2008

Property Information

Block53
Lot11.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,296
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$397,100
55%
Improvement Value:$321,400
45%
Total Assessment$718,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,197+9.5%
2024$11,143+5.2%
2023$10,592+3.1%
2022$10,279+4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft1,296DeedBook 8750, Page 3403NU CodeLove & affection (2)Recorded12/18/2008

Property Built

Built

Year Built: 1901