Skip to content

68 Harrison AveRed Bank, NJ 07701

Built 1925

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Mar 6, 2020

Property Information

Block53
Lot17.03
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page08

Building Details

Building Class17
Description1.5S WF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,024
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$385,200
60%
Improvement Value:$251,700
40%
Total Assessment$636,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,709+5.9%
2024$10,115+5.7%
2023$9,568+21.7%
2022$7,859+3.9%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft1,024DeedBook 9403, Page 7738Recorded3/24/2020

Property Sale

Sale
$342,500

From:

To:

Sq Ft1,024DeedBook 8744, Page 1486Recorded10/21/2008

Property Sale

Sale
$229,900

From:

To:

Sq Ft1,024DeedBook 8065, Page 816Recorded11/30/2001

Property Sale

Sale
$161,500

From:

To:

DeedBook 5704, Page 836Recorded4/15/1998

Property Sale

Sale
$123,500
DeedBook 5353, Page 478

Property Built

Built

Year Built: 1925