Skip to content

83 John StRed Bank, NJ 07701

Built 1949

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Mar 31, 2020

Property Information

Block53
Lot20.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page08

Building Details

Building Class18
DescriptionF2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,550
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$401,600
54%
Improvement Value:$339,600
46%
Total Assessment$741,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,611+5.3%
2024$11,974+1.0%
2023$11,852+10.4%
2022$10,733+4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft1,550DeedBook 9406, Page 7132Recorded4/15/2020

Property Sale

Sale
$447,500

From:

To:

Sq Ft1,600DeedBook 8775, Page 9708Recorded5/29/2009

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,600DeedBook 8129, Page 5982Recorded7/30/2002

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

DeedBook 5768, Page 383Recorded11/10/1998

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5041, Page 625

Property Built

Built

Year Built: 1949