Skip to content

48 Worthley StRed Bank, NJ 07701

Built 2005

Last Sale Price
$650,600
Last Sale Date
Mar 17, 2020

Property Information

Block53
Lot3.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-VN-COL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,519
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$406,900
44%
Improvement Value:$527,200
56%
Total Assessment$934,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,113+4.5%
2024$15,414+3.3%
2023$14,928+16.8%
2022$12,775+3.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$650,600

From:

To:

Sq Ft2,519DeedBook 9404, Page 2666Recorded3/31/2020

Property Sale

Sale
$535,000

From:

To:

Sq Ft2,519DeedBook 9016, Page 4664Recorded5/30/2013

Property Sale

Sale
$635,000

From:

To:

Sq Ft818DeedBook 8552, Page 8023Recorded3/31/2006

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$222,000

From:

To:

Sq Ft818DeedBook 8304, Page 4540NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded12/1/2003