Skip to content

31 Windward WayRed Bank, NJ 07701

Built 1998

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 2, 2023

Property Information

Block54.01
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,096
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$315,200
34%
Improvement Value:$607,500
66%
Total Assessment$922,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,164+0.8%
2024$16,043-8.5%
2023$17,527+18.1%
2022$14,843-4.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$787,000

From:

To:

Sq Ft3,096DeedBook 9456, Page 5487Recorded11/10/2020

Property Sale

Sale
$386,675

From:

To:

DeedBook 5827, Page 204NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded6/1/1999

Property Built

Built

Year Built: 1998