Skip to content

9 Windward WayRed Bank, NJ 07701

Built 1999

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 23, 2024

Property Information

Block54.01
Lot14
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,162
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$315,200
33%
Improvement Value:$639,800
67%
Total Assessment$955,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,750+7.6%
2024$15,569-2.9%
2023$16,028+4.5%
2022$15,341-4.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$382,801

From:

To:

DeedBook 5804, Page 226NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/12/1999

Property Built

Built

Year Built: 1999