Skip to content

47 Windward WayRed Bank, NJ 07701

Built 1998

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Oct 26, 2017

Property Information

Block54.01
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,895
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$315,700
38%
Improvement Value:$514,500
62%
Total Assessment$830,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,000+1.0%
2024$14,856-2.9%
2023$15,306+4.4%
2022$14,654-6.0%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000

From:

To:

Sq Ft2,895DeedBook 9261, Page 1919Recorded12/4/2017

Property Sale

Sale
$362,303

From:

To:

DeedBook 5764, Page 620NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/27/1998

Property Built

Built

Year Built: 1998