Skip to content

39 Windward WayRed Bank, NJ 07701

Built 1998

Last Sale Price
$969,000
Last Sale Date
Mar 23, 2022

Property Information

Block54.01
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionEXETER
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,573
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$343,500
34%
Improvement Value:$660,600
66%
Total Assessment$1,004,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,525+0.8%
2024$18,380+4.9%
2023$17,529+4.4%
2022$16,788-9.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$969,000

From:

To:

Sq Ft3,573DeedBook 9595, Page 4286Recorded5/13/2022

Property Sale

Sale
$378,172

From:

To:

DeedBook 5723, Page 204NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/18/1998

Property Built

Built

Year Built: 1998