Skip to content

185 Prospect AveRed Bank, NJ 07701

Built 1955

Last Sale Price
$719,500
Last Sale Date
Jul 5, 2019

Property Information

Block54
Lot37.05
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page08

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,786
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$620,000
58%
Improvement Value:$445,500
42%
Total Assessment$1,065,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,830-3.9%
2024$18,546+11.5%
2023$16,630+0.8%
2022$16,492+4.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$719,500

From:

To:

Sq Ft2,786DeedBook 9363, Page 5261Recorded8/15/2019

Property Sale

Sale
$479,000

From:

To:

Sq Ft3,357DeedBook 8068, Page 7337Recorded12/17/2001

Property Built

Built

Year Built: 1955