Skip to content

22 John StRed Bank, NJ 07701

Built 1930

Last Sale Price
$348,500
Last Sale Date
May 3, 2013

Property Information

Block54
Lot8.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page08

Building Details

Building Class17
DescriptionF2 G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,828
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$394,300
62%
Improvement Value:$241,800
38%
Total Assessment$636,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,701+5.9%
2024$10,102+6.0%
2023$9,534+2.6%
2022$9,292+4.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$348,500

From:

To:

Sq Ft1,828DeedBook 9012, Page 162NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded5/6/2013

Property Built

Built

Year Built: 1930