Skip to content

60 Windward WayRed Bank, NJ 07701

Built 1999

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 14, 2024

Property Information

Block54
Lot9.06
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOMMODORE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,272
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$322,400
32%
Improvement Value:$685,900
68%
Total Assessment$1,008,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,723+1.0%
2024$17,541-2.9%
2023$18,062+4.8%
2022$17,238+0.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$745,000

From:

To:

Sq Ft3,272DeedBook 9270, Page 8004Recorded1/30/2018

Property Sale

Sale
$725,000

From:

To:

Sq Ft3,207DeedBook 9057, Page 4025Recorded3/4/2014

Property Sale

Sale
$825,000

From:

To:

Sq Ft3,207DeedBook 8749, Page 3666Recorded12/9/2008

Property Sale

Sale
$349,345

From:

To:

DeedBook 5896, Page 718NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/17/2000

Property Built

Built

Year Built: 1999