Skip to content

50 Windward WayRed Bank, NJ 07701

Built 1999

Last Sale Price
$735,000
Last Sale Date
Sep 11, 2017

Property Information

Block54
Lot9.11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-S-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,971
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$315,200
32%
Improvement Value:$656,100
68%
Total Assessment$971,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,044+5.3%
2024$16,186-2.8%
2023$16,657+9.4%
2022$15,231-4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$735,000

From:

To:

Sq Ft2,971DeedBook 9250, Page 656Recorded9/22/2017

Property Sale

Sale
$702,000

From:

To:

Sq Ft2,971DeedBook 9128, Page 4132Recorded8/26/2015

Property Sale

Sale
$370,577

From:

To:

DeedBook 5918, Page 162NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/17/2000

Property Built

Built

Year Built: 1999