Skip to content

44 Windward WayRed Bank, NJ 07701

Built 1998

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 25, 2022

Property Information

Block54
Lot9.15
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,292
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$323,100
35%
Improvement Value:$600,300
65%
Total Assessment$923,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,043+0.8%
2024$16,910-2.9%
2023$17,420+4.7%
2022$16,645-5.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$368,533

From:

To:

DeedBook 5711, Page 947NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/6/1998

Property Built

Built

Year Built: 1998