Skip to content

40 Windward WayRed Bank, NJ 07701

Built 1998

Owner
---
Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Nov 21, 2025

Property Information

Block54
Lot9.17
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,367
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$328,700
36%
Improvement Value:$591,300
64%
Total Assessment$920,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,005+0.5%
2024$16,916-3.0%
2023$17,442+4.6%
2022$16,676-6.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,200,000
Sq Ft3,367DeedBook 9769, Page 9160Recorded12/10/2025

Property Sale

Sale
$35,993,076
DeedBook 5713, Page 745

Property Built

Built

Year Built: 1998