Skip to content

30 Windward WayRed Bank, NJ 07701

Built 1999

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Jul 18, 2019

Property Information

Block54
Lot9.22
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,248
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$298,600
35%
Improvement Value:$556,400
65%
Total Assessment$855,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,965+0.7%
2024$14,856+0.5%
2023$14,780+1.0%
2022$14,632-2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$640,000

From:

To:

Sq Ft3,248DeedBook 9360, Page 7966Recorded8/2/2019

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$358,648

From:

To:

DeedBook 5772, Page 465NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded11/23/1998