Skip to content

26 Windward WayRed Bank, NJ 07701

Built 1999

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 5, 2019

Property Information

Block54
Lot9.24
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,134
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$338,900
37%
Improvement Value:$574,900
63%
Total Assessment$913,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,769+0.7%
2024$15,661-3.3%
2023$16,196+2.7%
2022$15,775-6.7%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$354,591

From:

To:

DeedBook 5729, Page 550NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/14/1998