Skip to content

8 Windward WayRed Bank, NJ 07701

Built 1999

Last Sale Price
$371,741
Last Sale Date
Jan 28, 2000

Property Information

Block54
Lot9.33
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$315,200
35%
Improvement Value:$585,000
65%
Total Assessment$900,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,756+0.0%
2024$15,749-2.9%
2023$16,212+4.5%
2022$15,511-4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$371,741

From:

To:

DeedBook 5904, Page 71Recorded2/2/2000

Property Built

Built

Year Built: 1999