Skip to content

64 Elm PlRed Bank, NJ 07701

Built 1920

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
May 5, 1999

Property Information

Block56
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class18
DescriptionF2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,518
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$380,700
63%
Improvement Value:$225,200
37%
Total Assessment$605,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,142+6.1%
2024$9,563+6.1%
2023$9,015+2.6%
2022$8,790+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

DeedBook 5829, Page 18Recorded6/7/1999

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5171, Page 742

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4832, Page 531

Property Built

Built

Year Built: 1920