Skip to content

26 Allen PlaceRed Bank, NJ 07701

Built 2023
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 6, 2023

Property Information

Block5
Lot5.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page01

Building Details

Building Class---
Description10 UNITS
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.94

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$911,400
28%
Improvement Value:$2,313,400
72%
Total Assessment$3,224,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$55,913+64.5%
2024$33,993+146.6%
2023$13,784
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2023