Skip to content

66 Reckless PlRed Bank, NJ 07701

Built 1945
Commercial

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jan 9, 2018

Property Information

Block60
Lot29.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,664
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$350,800
55%
Improvement Value:$287,600
45%
Total Assessment$638,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,117+0.1%
2024$11,101+4.2%
2023$10,650+2.9%
2022$10,354+4.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,664DeedBook 9270, Page 4543Recorded1/29/2018

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,664DeedBook 8559, Page 8385NU CodeLove & affection (2)Recorded5/2/2006

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4977, Page 986

Property Sale

Sale
$229,900
DeedBook 4860, Page 471

Property Built

Built

Year Built: 1945