Skip to content

83 West StRed Bank, NJ 07701

Built 1915

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Apr 29, 2022

Property Information

Block62
Lot1.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
DescriptionF2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,165
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,100
64%
Improvement Value:$157,800
36%
Total Assessment$432,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,411+0.7%
2024$6,364+0.1%
2023$6,355+1.4%
2022$6,266+3.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,165DeedBook 9593, Page 1402Recorded5/2/2022

Property Built

Built

Year Built: 1915