Skip to content

123 Shrewsbury AveRed Bank, NJ 07701

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Jun 14, 2019

Property Information

Block64
Lot1.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page06

Building Details

Building Class17
Description1CB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage941
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,000
47%
Improvement Value:$159,500
53%
Total Assessment$298,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,285+0.4%
2024$5,265-0.1%
2023$5,268+1.9%
2022$5,169+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft941DeedBook 9353, Page 5874Recorded6/18/2019

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft941DeedBook 8219, Page 8614Recorded4/18/2003

Property Sale

Sale
$105,900

From:

To:

DeedBook 5956, Page 748Recorded7/21/2000

Property Sale

Sale
$36,000
DeedBook 5237, Page 529

Property Built

Built

Year Built: 1920