Skip to content

159 Chestnut StRed Bank, NJ 07701

Built 1920

Last Sale Price
$452,333
Last Sale Date
Sep 26, 2022

Property Information

Block65
Lot1.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page09

Building Details

Building Class18
DescriptionF1 1/2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,224
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$201,500
42%
Improvement Value:$283,500
58%
Total Assessment$485,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,614+4.5%
2024$8,242+14.1%
2023$7,226+4.2%
2022$6,932+5.1%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$452,333

From:

To:

Sq Ft1,224DeedBook 9617, Page 9034Recorded9/30/2022

Property Sale

Sale
$202,500

From:

To:

Sq Ft1,056DeedBook 8832, Page 7847NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded5/19/2010

Property Sale

Sale
$322,500

From:

To:

Sq Ft1,056DeedBook 8552, Page 9169Recorded3/31/2006

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,056DeedBook 8466, Page 4229Recorded6/1/2005

Property Sale

Sale
$156,000

From:

To:

Sq Ft1,056DeedBook 8057, Page 9321Recorded10/20/2001

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4769, Page 164

Property Built

Built

Year Built: 1920