Skip to content

42 Herbert StRed Bank, NJ 07701

Last Sale Date
Jan 7, 1992

Property Information

Block65
Lot8.02
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page09

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,300
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$162,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,845+9.0%
2024$2,610+21.8%
2023$2,143-1.5%
2022$2,177+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5117, Page 898