Skip to content

31 Locust AveRed Bank, NJ 07701

Built 1915

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Jun 15, 2001

Property Information

Block66
Lot8.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class18
DescriptionF2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,224
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,100
37%
Improvement Value:$275,500
63%
Total Assessment$436,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,333+8.8%
2024$6,738+2.4%
2023$6,581+4.6%
2022$6,289+6.8%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,224DeedBook 8036, Page 4193NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/10/2001

Property Sale

Sale
$84,900
DeedBook 5252, Page 790

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 4542, Page 334

Property Built

Built

Year Built: 1915