Skip to content

111 Herbert StRed Bank, NJ 07701

Built 1915

Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block67
Lot3.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,761
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,000
35%
Improvement Value:$315,600
65%
Total Assessment$487,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,406+9.5%
2024$7,675+2.1%
2023$7,514+4.8%
2022$7,168+6.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1915