Skip to content

188-190 W Front StRed Bank, NJ 07701

Commercial

Last Sale Price
$764,200
Last Sale Date
Feb 27, 2003

Property Information

Block6
Lot26.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page01

Building Details

Building Class---
DescriptionTHE BROTHERS
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage6,806
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$836,700
51%
Improvement Value:$801,700
49%
Total Assessment$1,638,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,164+0.4%
2024$27,069+1.2%
2023$26,755-1.0%
2022$27,030+3.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$764,200

From:

To:

DeedBook 8222, Page 4966Recorded4/28/2003