Skip to content

210 River StRed Bank, NJ 07701

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 11, 2021

Property Information

Block71
Lot53.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class---
DescriptionSHED
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage1,248
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,600
98%
Improvement Value:$1,600
2%
Total Assessment$80,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,232+3.5%
2024$1,191+11.1%
2023$1,072-1.3%
2022$1,086+8.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 9015, Page 4120

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 5444, Page 218