Skip to content

168 River StRed Bank, NJ 07701

Built 1915

Last Sale Price
$261,500
Last Sale Date
Dec 28, 2016

Property Information

Block72
Lot13.02
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class45
DescriptionF2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,016
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,000
26%
Improvement Value:$394,300
74%
Total Assessment$533,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,354+40.5%
2024$7,371+1.4%
2023$7,268+5.4%
2022$6,898+6.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$261,500

From:

To:

Sq Ft2,016DeedBook 9207, Page 6943NU CodeBankruptcy (13)Recorded1/12/2017

Property Sale

Sale
$1,000

From:

To:

Sq Ft2,016DeedBook 9198, Page 8158NU CodeSheriff sale (12)Recorded11/18/2016

Property Sale

Sale
$338,000

From:

To:

Sq Ft2,016DeedBook 8358, Page 3470Recorded5/4/2004

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

DeedBook 5959, Page 746Recorded8/1/2000

Property Built

Built

Year Built: 1915