Skip to content

15 Tilton AveRed Bank, NJ 07701

Built 1915

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block72
Lot2.02
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class45
DescriptionF2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,692
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,900
40%
Improvement Value:$315,600
60%
Total Assessment$529,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,052+9.9%
2024$8,238+9.3%
2023$7,539+4.0%
2022$7,248+6.3%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,692DeedBook 9403, Page 9666Recorded3/27/2020

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 4812, Page 383

Property Built

Built

Year Built: 1915