Skip to content

149 Catherine StRed Bank, NJ 07701

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 6, 2008

Property Information

Block72
Lot5.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,134
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,500
56%
Improvement Value:$126,600
44%
Total Assessment$287,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,760+2.7%
2024$4,634+4.5%
2023$4,436+3.1%
2022$4,301+7.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1915