Skip to content

96 Leighton AveRed Bank, NJ 07701

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 18, 2021

Property Information

Block72
Lot9.02
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionB2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,800
43%
Improvement Value:$211,500
57%
Total Assessment$372,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,305+2.4%
2024$6,155+2.9%
2023$5,984+4.3%
2022$5,735+6.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950