Skip to content

88 River StRed Bank, NJ 07701

Built 2018

Last Sale Price
$860,000
Last Sale Date
Aug 14, 2020

Property Information

Block73
Lot16.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage1,858
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$226,400
21%
Improvement Value:$846,900
79%
Total Assessment$1,073,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,319+2.0%
2024$18,946-0.4%
2023$19,028+5.5%
2022$18,031+507.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$860,000

From:

To:

Sq Ft1,858DeedBook 9447, Page 3489Recorded10/7/2020

Property Built

Built

Year Built: 2018